okeyTürkiye nin en iyi okey oyununu bizlerle oynamaya ne dersiniz ?

Çanak Okey Nasıl Oynanır?

Türkiye’de her kesimin çoğunlukla oynadığı oyunların başında gelen okey oyununun bir çok çeşitlerinden biri olan Çanak Okey oyunun klasik okey oyunundan farkı okey atan ya da çifte giden oyuncunun daha fazla puan almasıdır. Bu oyunda iki sahte okey ile 106 taş bulunmaktadır. Her elde taşlar sıra ile oyuncular tarafından dağıtılıp oyuna taşı dağıtandan sonraki oyunca başlar.

Çanak Okey Nasıl Oynanır?

Toplamda dört oyuncu ile oynanan çanak okeyde oyunculara 14 adet taş dağıtılır. Oyunu oncelik olarak kendisine 15 adet tas verilen oyuncu başlatır.

Çanak okeyi oynarken değişik renkteki aynı sayıları veya aynı renkte olan taşları sıralamalıyız. Örnek vermek gerekirse 1-2-3-4 gibi

Taşları dağıtmadan önce iki kez zar atılır gelen zara göre taş açılımı yapılıp klasik okeydeki gibi çıkan rakamın bir üst sayısı o elin okeyi sayılır bunu her el bitiminden sonra tekrar etmemiz gerekir. Örnek vermek gerekirse atılan zar gelen zara göre çekilen taş kırmızı 4 geldi ise o elin okeyi kırmızı 5 olur. Şunuda unutmamak gerekir okey taşı en değerli taştır her taşın yanında geçerli taş olur. Sahte okey ise okeyin yerine geçen taş sayılır.

Çanak Okeyde El Nasıl Açılır?

Çanak okeyde oyuncular oyunu bitirmek için genellikle iki adet dörtlü iki adette üçlü yaparak bitmeye çalışmaktadır.

Örneğin: 6-7-8-9 / 10- 10- 9 (Farklı renkli taşlarda ise ) / 1-2-3-4/ 3-3- Okey şeklinde.

Fazla puan kazanmak isteyen oyunclar yere okey atabilir ya da çifte gidebilirler.

Çanak Okey Oyununda Çifti Nasıl Bitiririz?

Çanak okey de diğer okey oyunları gibi aynı renkteki sayılar ile çift bitirebilir. Bütün oyunculara 14 adet taş dağıltığından toplam 7 adet taşın aynısının toplanması gerekir. Oyuncunun eline okey geldiyse herhangi bir taşın yerine o okeyi kullanabilirken iki sahte okeyi yan yana getirerekte sirlamayı tamamlayabilir.

Çanak okey oynarken çok dikatli bir şekilde masaya atılan tüm taşları takip etmeniz gerekir. Yere atılan taşların eşleri beklenilmemeli farklı taşlar kullanılarak çifte gidilmelidir. Çanak okey de çifti biten oyuncu iki kat puan kazanmaktadır.

 


Yazar: admin

Görüntüleme: 1295 defa

Kategori: Genel

Yayınlanma Tarihi: 06 Kasım 2022

Cevap bırakın