okeyTürkiye nin en iyi okey oyununu bizlerle oynamaya ne dersiniz ?

101 Okey Oyunu Nasıl Oynanır

101 Okey Nasıl Oynanır?

101 Okey oynamak için toplam 4 kişi ile birden fazla dönüş yapılarak oynanmaktadır. Yüz bir okey oyununda amaç az puan almaktır. Oyunun sonunda kim az puan almış ise o oyuncu oyunu kazanmıştır. Puan hesaplaması elden kalan sayıların toplanması ile bulunur.

Oyunda sadece bir oyuncu taş dagıtıcısı olarak seçilip her oyuncuya toplamda 21 taş dağıtır ama kendisine 22 taş alıp geri kalan taşlar ise kapalı durur. Açıkta kalan tek taşa ise okey denilmektedir. Oyun saat yönünün tersine doğru oynanmaktadır. Taşları dağıtan oyuncu oyunu başlatır ve taşı çekmeden yanındaki kişiye taşı atar. Sırası gelen oyuncular desteden taş çeker elindeki taşların toplamı 101 rakamına ulaştıysa elini açabilir oyuncu eğer elini açmazsa yere bir atması gerekir. Elini açan oyuncu tüm eli açsada yere bir taşı atması gerekecektir.

101 Okeyi Bitirme Kuralları ve Puan Hesaplama nasıl yapılır?

101 okeyin bitmesi için oyuncunun elindeki taşların toplamı 101 olmalıdır. Açılan taşlara oyuncu kendi elinde bulunan taşlarıda ekleyebilir ama bunun içinde oyuncunun elindeki taşların toplamı yüz bir sayısına ulaşmıs olması elini açmış olmalıdır.

Oyun bitmesi için 4 kişiden birisinin istakasında bulunan tüm taşları oynamış olması ve son taşı masaya bırakması gerekir. Ama taş destesinde hiç bir taş kalmamış ve oyunculardan kimse 101 okeyi bitiremez ise her oyuncunun kalan taşları sayılır ve puanları eklenir. Elini açamamış her oyuncuya toplam 202 puan eklenirken oyunculardan birisi tüm taşları oynamış ve son taşıda masaya atmış ise o oyuncuya -101 puan eklenir.


Yazar: admin

Görüntüleme: 1037 defa

Kategori: Genel

Yayınlanma Tarihi: 28 Ekim 2022

Cevap bırakın