okeyTürkiye nin en iyi okey oyununu bizlerle oynamaya ne dersiniz ?

101 Okeyde Kaç Taş Var

1. 101 Okey oyununda toplamda 106 adet taş bulunur.
2. Bu 106 taş 1’den 13’e kadar olan sayılarla ve 4 farklı renkte (kırmızı, sarı, mavi ve siyah) bulunan taşlardan oluşur.
3. Her bir sayıdan (1’den 13’e) her renkte toplamda 2 adet taş bulunur.
4. Ayrıca oyunun başlamasıyla birlikte, masanın ortasına 1 adet açık taş konulur. Bu açık taş, oyunun başlangıç kartıdır ve diğer oyuncular tarafından kullanılabilir.
5. Kalan tüm taşlar oyuncular arasında eşit olarak dağıtılır. Her oyuncunun elinde toplamda 14 taş olmalıdır.
6. Oyun sırasıyla saat yönünde ilerler. Her oyuncu, kendi sırasında, sağında yer alan oyuncunun açık veya kapalı taşını alabilir.
7. Bir oyuncu sırası geldiğinde, bir taş almak istiyorsa, önce açık taşı alabilir. Eğer açık taşı almak istemezse, kapatılmış taşları sırayla deneyerek bir taş alabilir. Ancak bu durumda, ilk denenen taşın üzerine konan açık taş yere kapatılarak, yeni bir açık taş oluşturulur.
8. Her oyuncu, aldığı taşı elindeki herhangi bir taşın yerine koyarak oyununu devam ettirebilir. Eğer oyuncu diğer taşları kullanmak istemezse, çektiği taşı hemen masaya koyabilir.
9. Oyuncular, ellerindeki taşları farklı kombinasyonlarda sıralayarak puan kazanır. Örneğin, aynı sayıların farklı renklerinden oluşan bir set veya farklı sayıların aynı renginden oluşan bir seri.
10. Oyunun sonunda en yüksek puanı alan oyuncu kazanır. Puanlar, oyuncuların ellerindeki taşların değerlerine dayanarak hesaplanır.
11. Oyun sırasında düzenli olarak rövanş yapılabilir ve kazanan oyuncu bir sonraki oyunun dağıtıcısı olur.
12. Oyunun özünde, strateji, dikkat ve şans önemlidir. İyi bir okey oyuncusu olmak için, taşları iyi değerlendirmek ve doğru hamleleri yapmak gereklidir.


Yazar: admin

Görüntüleme: 176 defa

Kategori: Genel

Yayınlanma Tarihi: 30 Mart 2024

Cevap bırakın